Pamiątki z czasów wojny

Od momentu zakończenia drugiej wojny światowej minęło już 70 lat. To szmat czasu i rzeczywiście musimy przyznać, że przez ten czas wiele wspomnień dosłownie wywietrzało. Teraz jesteśmy zajęci swoim życiem, w naszym kraju na dobre zagościł konsumpcyjny styl życia. Pracujemy, żeby żyć i żyjemy, żeby pracować. Mało komu przyjdzie do głowy, żeby zastąpić najnowszą grę komputerową lekcją historii lub żeby zrezygnować z kina na rzecz prywatnego seansu, który dotyczy tego, co działo się w ubiegłym wieku. Teraz tylko strony patriotyczne przypominają nam o tym, że jesteśmy potomkami walecznego rodu, który kiedyś bronił kraju i narodowej tożsamości.

żołnierze wyklęci
żołnierze wyklęci

Co nam zostało po tych czasach?

Oczywiste jest, że wojny nie wspominamy z rozrzewnieniem, bo była to czarna karta w historii całego świata. Czas, który jest do dzisiaj dla wielu powodem do wstydu. Niemniej jednak z tego czasu zostało wiele pamiątek, które traktujemy dzisiaj dosłownie z nabożną czcią. Pamiątki te mają różny charakter, są to:

  • Zdjęcia, a szczególnie te, które pochodzą z albumów nazistów i sowietów.
  • Obozy koncentracyjne – Auschwitz, Treblinka i inne.
  • Numizmatyka i dokumenty z czasów wojny.
  • Militaria, które są jednymi z najpopularniejszych pamiątek.
  • Filmy, sprawozdania, budynki postawione w tamtym czasie.

To wszystko przypomina nam o wojnie. W ostatnich miesiącach te tematy zostały niejako odświeżone za sprawą niecodziennego odkrycia w Górach Sowich, w kompleksie Riese. Serwisy informacyjne od razy rzuciły się na temat, ludzie zaczęli przypominać sobie, kim byli żołnierze niezłomni, co działo się w tamtych czasach, jak ludzie furhera zmieniali nasz kraj. To były potworne czasy i historia powoli zaciera po nich ślady.

Wystarczy wybrać się do jednego ze schronów kolejowych na przykład do Konewki lub do głównej kwatery Hitlera w Polsce. Złodzieje rozkradli stamtąd, co się dało, przyroda zaczęła pożerać budowle, a wandale dewastują je w zastraszającym tempie. Dziś przydałby nam się ktoś taki jak żołnierze wyklęci. Ktoś, kto mógłby tego wszystkiego pilnować i sprawować pieczę nad historią.